Pozývame Vás na inauguráciu poštovej známky z emisného radu Krásy našej vlasti: Kaštieľ Márie Terézie v Holíči, ktorá sa uskutoční 10. júna 2022 o 16.00 hod. vo výstavných a expozičných priestoroch Holíčského zámku.
Súčasťou podujatia bude aj vernisáž výstavy známkového tvorcu Martina Činovského.
Na podujatí bude zriadená príležitostná poštová pečiatka a bude k dispozícii aj príležitostná poštová pečiatka.
Spolok pre záchranu kultúrneho a prírodného dedičstva našich predkov Zlaté Moravce, Mesto Zlaté Moravce a Slovenská pošta, a.s., si vás dovoľujú pozvať na otvorenie výstavy "To najlepšie z tvorby FRANTIŠKA HORNIAKA".
Akcia sa uskutoční 9. 6. 2022 o 15.00 hod. v Mestskom stredisku kultúry a športu na Nám A. Hlinku 1, v Zlatých Moravciach.
Výstava bude spojená s uvedením poštovej známky UMENIE: Klaňanie troch kráľov zo Zlatých Moraviec.
Na podujatí bude zriadená príležitostná poštová priehradka a k dispozícii bude aj príležitostná poštová pečiatka.
Zväz slovenských filatelistov vyhlasuje v spolupráci so Slovenskou poštou, a. s. a filatelistickým portálom www.postoveznamky.sk verejnú anketu o najkrajšiu slovenskú poštovú známku a najkrajšiu obálku prvého dňa (FDC) vydanú v roku 2021.
Slovenská pošta vydala pri príležitosti 200. výročia narodenia Jána Palárika poštový lístok s prítlačou.
V stredu 27. apríla, na otvorení 54. ročníka Palárikovej Rakovej, zriadime v pamätnej izbe Jána Palárika v Rakovej príležitostnú poštovú priehradku. Priehradka bude zriadená od 10:00 do 13:00. Na podujatí bude k dispozícii aj príležitostná poštová pečiatka.
Podrobný program celého ročníka Palárikovej Rakovej nájdete TU
V období vrcholného a neskorého stredoveku (11. až 15. storočie) sa dovŕšilo oddelenie remeselnej a poľnohospodárskej výroby, vznikli hospodársky silné mestá, rozvíjal sa obchod a moc si upevnili silnejúce štátne celky, medzi nimi aj Uhorské kráľovstvo. V mestách sa zakladali prvé univerzity. To všetko prispelo k rozvoju obchodu a vzdelanosti a tým i k zvýšenej potrebe komunikácie a k postupnému rozvoju doručovateľského a spravodajského systému.
Prvým známym moravským panovníkom je Mojmír I. (833 – 846), ktorý je uvedený v spise O obrátení Bavorov a Korutáncov z roku 871 v kontexte vyhnania nitrianskeho kniežaťa Pribinu do exilu v roku 833. Týmto aktom došlo k zjednoteniu Moravského a Nitrianskeho kniežatstva a k vytvoreniu Veľkomoravskej ríše, ktorá bola v 9. storočí spolu s Byzantskou, Franskou a Bulharskou ríšou najvýznamnejším mocenským zoskupením v Európe.
Dejinnému obdobiu raného stredoveku (6. – 11. storočie) sa častokrát hovorí „temný stredovek“. Autorom tohto termínu je taliansky humanista Francesco Petrarca (1304 – 1374), ktorý tým mal na mysli úpadok klasickej vzdelanosti v Európe po zániku Západorímskej ríše v roku 476. Vedomosť antickej kultúry však nezanikla, ale preniesla sa za múry kláštorov, v ktorých mnísi prepisovali aj antickú literatúru.
© 2025 POFIS - Poštová filatelistická služba. Všetky práva vyhradené